Home » Centra » Centrum epidemiologie a mikrobiologie » Národní referenční pracoviště v CEM » Národní referenční laboratoř pro streptokokové... » Aktuality
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Aktuality


Tisková zpráva - invazivní pneumokokové onemocnění

Praha, 15. 5. - Těžký zápal plic, zánět mozkových blan, otrava krve, akutní zánět středního ucha, záněty vedlejších nosních dutin. To jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok.


 

Změna u vyšetření ADNB protilátek.


 

Detekce S. pneumoniae

Informace z NRL


 

Invazivní pneumokoková onemocnění

Tisková zpráva. V roce 2014 bylo hlášeno 337 případů invazivních pneumokokových onemocnění, v 52 případech skončily úmrtím pacienta.


 

JAKÉ JSOU DOPADY ZAVEDENÍ KONJUGOVANÉ PNEUMOKOKOVÉ VAKCÍNY DO ÚHRADY?

Tisková zpráva.


 

Detekce DNA Streptococcus pneumoniae a PCR sérotypizace v klinickém materiálu, NRL pro streptokokové nákazy

Detekce DNA Streptococcus pneumoniae se provádí metodou real-time PCR, cílová sekvence lytA je součástí genu kódujícího autolyzin, pro druh S. pneumoniae je vysoce specifická. Metoda je v současné době spolehlivě validována pro nesrážlivou krev a mozkomíšní mok, jiné primárně sterilní materiály laboratoř přijímá a vyšetřuje, z důvodu nízké dostupnosti však nemohlo být otestováno dostatečné množství vzorků. Takové vzorky se vyšetřují ve zkušebním režimu.


 

Nahoru