SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Centra » Odborné skupiny a národní referenční laboratoře » Oddělení hygieny vody a Národní referenční... » Otázky a odpovědi; FAQ
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Otázky a odpovědi; FAQ


 

Máte-li dotazy, které se týkají hygieny vody, můžete nám napsat na e-mail: voda@szu_cz. Odpovědi, které  budeme považovat za zajímavé pro širší okruh čtenářů, zveřejníme na tomto místě.


Kvalita vody z vodovodu

V médiích nedávno proběhla zpráva o tom, že voda z vodovodu v ČR je výborná a navíc ještě lepší než balená a patří k nejkvalitnějším na světě. V té souvislosti se na vás obracím a prosím o váš názor na následující. Naše příbuzná bydlí v B. a má vodní filtr napojený na vodovod. Nyní po roce používání filtr nechala vyměnit a k mému velkému překvapení byl původně sněhobílý filtr zažloutlý a plný zachycených nečistot. Předpokládám, že pokud by příbuzná vodu nefiltrovala, byly všechny tyto usazeniny v jejím těle, hlavně asi v ledvinách. Proto by mě zajímalo, jak to, že je "česká" voda tak "úžasná" a přitom filtr zachytí tolik nečistot? Není něco v nepořádku? 


 

Teplá užitková voda

Je TUV (teplá užitková voda) pitná nebo ne? Bydlím ve městě v panelovém domě.  


 

Proč má někdy voda bílé zabarvení a jak se ho zbavit?

čerstvě natočená sklenice vody Na chalupě v menší obci nám trvale z vodovodu teče voda, která se nám zdá nadměrně chlorovaná. Projevuje se bílým zakalením, které po natočení vody do sklenice postupně se šuměním vyprchává, voda je čirá až cca po 1-2 minutách. Ve srovnání s pražskou vodou je to dle mého názoru nestandardní. Zajímalo by mne, zda se skutečně jedná o nadměrné chlorování, zda to může být zdraví škodlivé a zda proti tomu mohu něco podniknout.


 

Kojenci a dusičnany

Mám devítiměsíční dvojčata a potřebovala bych vědět od kolika měsíců nebo let můžou naše děti používat vodu z naší studny? Naměřená hodnota dusičnanů v naší studni je 35 mg/l.


 

Lze konduktometrem zjistit nezávadnost vody?

Před časem nás navštívil prodejce vodních filtrů a nabídl nám, že nám udělá na místě zdarma rozbor vody, zda v ní máme nějaké nebezpečné látky typu těžkých kovů, pesticidů, dusičnanů apod. Měl malý přenosný přístroj, který nazýval konduktometr, kterým změřil jednu hodnotu a na jejím základě nám hned řekl, že máme vodu závadnou. Protože se nám to moc nezdálo, chceme se zeptat, zda je možné takto na místě zjistit závadnost vody a není už nutný rozbor v laboratoři?


 

SAVO na dezinfekci bazénové vody

Máme na zahradě obyčejný bazén čistíme jej pomocí SAVA - ptám se - děláme dobře ? Voda se nám zdá dobrá - nikdo nemá žádné kožní ani jiné problémy. Ale slyšela jsem, že SAVO se používat nemá.


 

Elektromagnetická úpravy vody

Mám ve studni velmi tvrdou vodu. V inzerátech jsem se dočetl, že existuje zařízení - elektromagnetické, které se přišroubuje na vodovodní trubky a upraví tak tvrdost vody tak, že se chová jako voda měkká. Dochází ke změně polarizace iontů. Výrobce mi sdělil, že na toto zařízení není třeba povolení hygienika. Mám dotaz, zda je tomu opravdu tak, zda takto upravená voda je nezávadná a zda je možné dosáhnout uvedených účinků. Firma dodávající toto zařízení např. FORMAT Křenovice za 1450 Kč.


 

Minimální teplota teplé vody

Bydlím na vesnici v panelovém domě, který je ve vlastnictví obce. Teplá voda je dodávána centrálně. Mám však problém, protože voda je neustále vlažná (kolem 42 °C). Můj dotaz zní: existuje zákon či vyhláška, ve které je stanovena minimální teplota teplé vody? Pokud ano, kolik.


 

Proč se do přírodních minerálních vod přidává oxid uhličitý?

Proč se do přírodních minerálních vod před tím, než jdou do prodeje, přidává oxid uhličitý? Přírodní minerálky mají přeci svůj vlastní plyn, který je jasně cítit, pokud se pijí přímo u zřídla. Dosycované vody jsou pro mnohé spotřebitele nechutné a z hlediska zdravotního dokonce nedoporučované.


 

Dezinfekce vody v terénních podmínkách

Chystám se s přáteli koncem léta do Ruska na Bajkal. V rámci přípravných prací na zájezd bych rád zjistil nějaké podrobnosti o typech a cenách dostupných prostředků k dezinfekci vody používané pro pitné účely. Obracím se na Vás proto s žádostí o radu, kde by bylo možné tyto prostředky zakoupit, event. které jsou spolehlivé. Jednalo by se mi především o prostředky umožňující použití vody prakticky okamžitě, nikoli tedy o dezinfekci používanou např. ve studních (např. typ Sagen), která působí až po delší době (řádově ve dnech).


 

 

Nahoru