Home » Centra » Centrum epidemiologie a mikrobiologie » Národní referenční pracoviště v CEM » Národní referenční laboratoř pro antibiotika » EUCAST dokumenty » Vyšetření antibiotické citlivosti bakterií » Disková difuzní metodologie EUCAST
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Disková difuzní metodologie EUCAST

Podrobný popis diskové difuzní  metody EUCAST.


 

Disková difuzní metoda  EUCAST je založena na používání půd MH a disků dobré kvality. Je kalibrována podle klinických breakpointů EUCAST získaných stanovením MIC bujónovou mikrodilucí. Aktualizace se pravidelně zveřejňují.

EUCAST Disková difuzní metoda - Příručka EUCAST Disková difuzní metoda - Příručka (415.01 KB)
 (verze 9.0, 1. ledna 2021)

EUCAST Disková difuzní metoda - Prezentace EUCAST Disková difuzní metoda - Prezentace (1.97 MB)
 (verze 9.0, 1. ledna 2021)

EUCAST Disková difuzní metoda - Návod k odečítání EUCAST Disková difuzní metoda - Návod k odečítání (2.14 MB)
(verze 8.0, 1. ledna 2021)

 

V roce 2021 je ve vývoji disková difuzní metoda EUCAST pro anaerobní bakterie. Přezkoumané klinické breakpointy a koreláty hodnot diskové difuze budou publikovány v tabulkách  breakpointů, verze 12,0  (1. ledna 2022). Tato metoda bude platná pro 5 druhů (Bacteroides spp., Prevotella spp., Fusobacterium necrophorum, Clostridium perfringens a Cutibacterium acnes) inkubovaných anaerobně po dobu 16 - 20 hodin (prodloužená inkubace není povolena). EUCAST již nyní zveřejňuje metodiku, návody k odečítání a kritéria QC pro ty, kteří se chtějí s metodou seznámit a procvičovat ji.

Disková difuzní metoda pro anaerobní bakterie a kritéria pro kontrolu kvality (QC)  - Příručka v 1,0 Disková difuzní metoda pro anaerobní bakterie a kritéria pro kontrolu kvality (QC) - Příručka v 1,0 (79.71 KB) (20. září, 2021)

Disková difuzní metoda pro anaerobní bakterie - Návod k odečítání v 1,0 Disková difuzní metoda pro anaerobní bakterie - Návod k odečítání v 1,0 (655.92 KB) (20. září, 2021)

 

 

Viz také EUCAST instruction videos

Videa s českými titulky na Youtube

 

 

 

Nahoru