Aktuality
Kontaktní údaje
Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szucz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szucz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szucz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Kontakt pro média:
Štěpánka Čechová
Rychlé odkazy
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Parkování v areálu Státního zdravotního ústavu
- Pesticidy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2022
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Doporučení WHO
- Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského
- SARS-CoV-2, nárůst cirkulace variant SARS-CoV-2 vyvolávajících znepokojení a autorizované vakcíny na trhu v EU/EEA, 14. aktualizace
- Potraviny – to není jen jídlo
- Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
- ! Opakované varování pro spotřebitele !
- Žádost o hodnocení POR podle zákona č. 326/2004 Sb.
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
- Hygiena rukou
- Příručka k aplikaci kritérií z nařízení CLP
Klíšťová encefalitida v České republice v roce 2020. Tick-borne encephalitis in the Czech Republic in 2020.
V roce 2020 bylo v České republice vykázáno v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) celkem 854 případů klíšťové encefalitidy (KE), z toho 503 (59 %) u mužů a 351 (41 %) u žen. ČR s incidencí 7,98 na 100 000 obyvatel nahlásila nejvyšší počet onemocnění do evropského systému TESSy a jednalo se o 22,4 % ze všech případů KE v rámci zemí EU/EHP.
Celý článek 13. říjen 2021 | Hana Orlíková, Patrik Lenz, Iva Vlčková, Jan Kynčl
Souhrnná zpráva Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí za rok 2020
Sledovat vývoj v oblasti expozice obyvatel škodlivinám ze životního prostředí a z toho plynoucích zdravotních rizik je důležitou součástí práce odborníků Státního zdravotního ústavu. Celoroční přehled o této činnosti poskytují pravidelné zprávy, které zveřejňuje SZÚ v tištěné podobě i na svém webu.
Celý článek 12. říjen 2021 | Tisková zpráva
Situace ohledně vývoje variant SARS-CoV-2 je v České republice beze změn, přibývá mladších pacientů
Co se týká variant covid-19 v České republice, situace je de facto stabilní. Stále převládá varianta delta a její subvarianty. Dříve dominantní alfa už se vyskytuje jen zhruba ve 2% pozitivních vzorků vyšetřených metodou diskriminační PCR. Z hlediska chování viru v těle pacienta nehlásí prozatím klinická praxe žádné změny.
Celý článek 11. říjen 2021 | Tisková zpráva
Odhad cirkulace SARS-CoV-2, variant vyvolávajících znepokojení, nefarmaceutické intervence a zásobování vakcínami v zemích EU/EEA
Překlad vybraných částí dokumentu ECDC: Rapid Risk Assessment: Assessing SARS-CoV-2 circulation, variants of concern, non-pharmaceutical interventions and vaccine rollout in the EU/EEA, 16th update, 30 September 2021“.
Celý článek 6. říjen 2021 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
Omega-3 mastné kyseliny mohou zachránit život pacientům s covid-19, prokázala česká studie COMED
Za onemocnění covid-19 je odpovědný těžký akutní respirační syndrom vyvolaný koronavirem SARS-CoV-2. Vážnou komplikací covidu-19 je obvykle pneumonie, pozorovaná až u 30 % případů středně a těžce nemocných. Dostatek omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem (EPA, DHA, DPA) dokáže v těle pacienta zvýšit schopnost buněčných membrán bránit se zánětu. Rozdíl v reakci organismu vybaveného dostatkem omega-3 mastných kyselin na napadení virem SRAS-CoV-2 může i zachránit život pacienta. Prokázala to studie COMED cílená na prevenci chronických zánětů.
Celý článek 5. říjen 2021 | Tisková zpráva
Situace v ČR je ohledně vývoje variant COVID-19 beze změn
Na variantu delta a její subvarianty stále připadá zhruba 95 procent všech výsledků z vyšetření pozitivních vzorků metodou diskriminační PCR. Celogenomová sekvenace pak prokazuje, že podíl původní delta varianty klesl pod 50 procent na úkor jejích subvariant, souhrnně označovaných delta+. Situace se poslední týdny de facto nemění.
Celý článek 4. říjen 2021 | Tisková zpráva
Výzva k přihlášení do programů EPIET a EUPHEM, EU-track, kohorta 2022
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhlásilo nový ročník postgraduálního vzdělávacího programu „ECDC Fellowship Programme“, který je zaměřený na dvě oblasti: intervenční epidemiologii (program EPIET) a mikrobiologii ve veřejném zdravotnictví (program EUPHEM). Zájemci se mohou přihlásit do 17. října 2021.
Celý článek 30. září 2021 | MUDr. Hana Orlíková
Doporučení WHO
V roce 2021 vydalo WHO "Globální pokyny WHO pro kvalitu ovzduší. Zahrnují pevné částice (PM 2,5 a PM 10 ), ozon, oxid dusičitý, oxid siřičitý a oxid uhelnatý.
Celý článek 30. září 2021 | RNDr. Bohumil Kotlík
Počet potvrzených symptomatických reinfekcí covid-19 se nadále zvyšuje jen mírně
V České republice aktuálně evidujeme celkem 2198 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Relativní výskyt opakovaných symptomatických a asymptomatických infekcí zůstává nadále nízký a nedosahuje ani půl procenta ze všech osob v riziku.
Celý článek 29. září 2021 | Tisková zpráva
Situace se v zásadě nemění. Delta a její subvarianty jsou v pozitivních vzorcích zastoupeny zhruba v poměru 50:50
Situace, s ohledem na výskyt variant covid-19, zůstává v ČR prakticky stejná, delta varianta dál ustupuje svým vlastním vývojovým subvariantám. Momentálně se v celogoenomově sekvenovaných vzorcích vyskytují původní delta a její subvarianty zhruba půl na půl. Z hlediska vývoje situace pro pacienty klinická praxe nehlásí změny.
Celý článek 27. září 2021 | Tisková zpráva
Pozvánka na tiskovou konferenci Antibiotická rezistence jako aktuální problém
Odolnost bakterií vůči antibiotikům se stává naléhavým celosvětovým problémem. Antibiotika jsou v boji proti infekčním onemocněním nenahraditelná a jediným způsobem, jak zachovat jejich účinnost, je odpovědné chování každého z nás. Dovolujeme si Vás proto pozvat na tiskovou konferenci k tématu, kde Vás seznámíme s průzkumem chování české populace v otázce užívání antibiotik a představíme informační kampaň pro zvýšení povědomí veřejnosti o celé problematice.
Celý článek 24. září 2021 | Tisková zpráva
Koncentrace škodlivin v ovzduší České republiky dál významně klesaly, ale zásluhu má spíše klima, než chování lidí
Znečištěné ovzduší významně poškozuje zdraví a zkracuje životy lidí. Klíčovou úlohou Světové zdravotnické organizace (WHO) je připravit na důkazech založené pokyny pro kvalitu ovzduší (Global Air Quality Guidelines - AQGs). Dnes WHO vydává jejich aktualizaci. Tyto pokyny slouží mimo jiné také jako podklad pro nastavení standardů Evropské komise v nařízení pro čisté ovzduší, které je právně závazným dokumentem ve všech členských státech EU.
Celý článek 23. září 2021 | Tisková zpráva
Očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2021/2022. The flu vaccination for the upcoming 2021/2022 season.
Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2021/2022 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2021/2022 season using the "recommended procedure for vaccination against seasonal flu" of National Immunization Committee.
Celý článek 21. září 2021 | MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.
Původní varianta delta dále ustupuje vlastním subvariantám, situace se ale výrazně nemění
Podíl původní varianty delta ve výsledcích z celogenomové sekvenace představuje aktuálně zhruba 60 %. Pozorujeme nárůst podílu stejných subvariant delta varianty, které se šíří i v dalších zemích. Z hlediska chování viru v populaci však klinická praxe zatím nehlásí žádné změny. Na základě vyšetření metodou diskriminační PCR pak lze konstatovat, že na variantu delta, a to včetně subvariant, připadá stále přibližně 95 % pozitivních případů.
Celý článek 20. září 2021 | Tisková zpráva