Aktuality
Kontaktní údaje
Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szucz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szucz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szucz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Kontakt pro média:
Štěpánka Čechová
Rychlé odkazy
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Parkování v areálu Státního zdravotního ústavu
- Pesticidy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2022
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Doporučení WHO
- Mykotoxiny v doplňcích stravy z ostropestřce mariánského
- SARS-CoV-2, nárůst cirkulace variant SARS-CoV-2 vyvolávajících znepokojení a autorizované vakcíny na trhu v EU/EEA, 14. aktualizace
- Potraviny – to není jen jídlo
- Sanitace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí budov
- ! Opakované varování pro spotřebitele !
- Žádost o hodnocení POR podle zákona č. 326/2004 Sb.
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
- Hygiena rukou
- Příručka k aplikaci kritérií z nařízení CLP
ČR má už pět potvrzených případů opičích neštovic
Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu už ověřila metodou PCR první dva vzorky, považované dosud za předběžně pozitivní na opičí neštovice. Nová vyšetření pak odhalila další tři infikované pacienty. Celkem tedy máme v ČR pět potvrzených případů opičích neštovic. Ve všech případech laboratoř potvrdila, že se jedná o opičí neštovice spadající do virů ze Západoafrické skupiny ( Monkeypoxvirus West African clade) .
Celý článek 26. květen 2022 | Tisková zpráva
Algoritmus laboratorního vyšetření biologických vzorků získaných od pacientů s podezřením na infekci virem opičích neštovic. Aktualizace.
Na základě upozornění ECDC a zdravotních autorit některých evropských států vydává Státní zdravotní ústav doporučení k diagnostickému postupu při podezření na výskyt případu opičích neštovic na území ČR. Jakmile bude vysloveno podezření na výskyt infekce, je třeba neprodleně kontaktovat spádové lůžkové infekční oddělení a odbor protiepidemický místně příslušné KHS.
Celý článek 26. květen 2022 | Státní zdravotní ústav
Světový den bez tabáku 31. 5. 2022
Světový den bez tabáku je každoročně vyhlášen na 31. květen. Snaží se upoutat pozornost na celosvětovou tabákovou epidemii a na prevenci vystavování se tabákovému kouři, který je zdraví škodlivý. Tabák každý rok zabije více než 8 milionů lidí. Více než 7 milionů z těchto úmrtí je důsledkem přímého užívání tabáku Asi 1,2 milionu je důsledkem toho, že nekuřáci byli vystaveni pasivnímu kouření. Centrum podpory veřejného zdraví se k němu každoročně připojuje a pořádá spoustu doprovodných akcí.
Celý článek 25. květen 2022 | Bc. Michal Ziegler
Opičí neštovice – mezinárodní epidemie. ECDC Rychlé hodnocení rizika.
Případy opičích neštovic (Monkeypox, MPX) u lidí, jež se nakazili v Evropské unii, byly nedávno hlášeny z devíti členských států EU (Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Itálie, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Nizozemsko). Risk assessment, ECDC, 23.5.2022
Celý článek 24. květen 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
Česká republika má předběžně potvrzen první případ opičích neštovic
Národní referenční laboratoř (NRL) pro průkaz infekčních agens elektronovou mikroskopií předběžně potvrdila první případ opičích neštovic v České republice. Vzorek přijala k vyšetření z jednoho z pražských lůžkových zařízení. Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) ihned v okamžik podezření zahájila detailní epidemiologické šetření s cílem vyhledat veškeré možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich příslušná adekvátní protiepidemická opatření. HSHMP v rámci epidemiologického šetření postupuje plně v souladu s aktuálními doporučeními příslušných mezinárodních zdravotnických autorit, Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
Celý článek 24. květen 2022 | Tisková zpráva
Chřipková sezóna 2021/2022
Zprávy NRL o chřipkové aktivitě a výsledky laboratorních vyšetření na přítomnost respiračních virů v zaslaných vzorcích jsou rozdělené podle jednotlivých kalendářních týdnů.
Celý článek 24. květen 2022 | RNDr. Helena Jiřincová, MUDr. Jan Kynčl, PhD.
Zprávy ECDC o významných přenosných infekčních nemocech
Stručný souhrn zpráv s přehledem závažných infekčních nemocí v Evropě a ve světě, které pravidelně každý týden zveřejňuje ECDC (COMMUNICABLE DISEASE THREATS REPORT).
Celý článek 24. květen 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Invazivní meningokokové onemocnění v České republice v roce 2021. Invasive meningococcal disease in the Czech Republic in 2021
V programu surveillance byl v roce 2021 zjištěn v České republice výrazný pokles počtu invazivních meningokokových onemocnění oproti předchozímu roku: celkem 11 (nemocnost 0,10/100000 obyv.) proti 25 v roce 2020 (nemocnost 0,23/100 000 obyv.). Z 11 onemocnění v roce 2021 žádné neskončilo úmrtím. Zprávy CEM (SZÚ, Praha 2022; 31(4): 145–151.
Celý článek 24. květen 2022 | Pavla Křížová, Martin Musílek, Zuzana Okonji, Michal Honskus, Jana Kozáková, Helena Šebestová
Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
Končí pylová sezona ořešáku a moruše. V ovzduší se dále vyskytují pylová zrna řepky, kaštanu jírovce, bezu černého, šťovíku a dubu. Koncentrace pylů jehličnanů jsou stále na vysoké úrovni. Snižuje se koncentrace pylových zrn břízy. Začala pylová sezona jitrocele a především trávy, která je silným alergenem v letním období. Počet pylových zrn závisí na teplotě a povětrnostních podmínkách.
Celý článek 24. květen 2022 | RNDr. Bohumil Kotlík
Projekt Antibiotickarezistence.cz výrazně přispěl ke zvýšení znalostí Čechů o užívání antibiotik
Jednu z největších celosvětových zdravotních hrozeb představuje ztráta léčivých účinků antibiotik. Podle některých predikcí může mít v roce 2050 na svědomí více obětí než rakovina. Jednou ze zásadních cest, jak zachovat účinnost antibiotik, jsou informační kampaně, díky nimž se daří zvyšovat povědomí veřejnosti o nakládání s antibiotiky. Společný průzkum agentur Engage Hill a Remmark z února 2022 ukazuje, jak znalosti české populace ovlivnila kampaň Prevence antibiotické rezistence, která probíhá v České republice od podzimu 2021.
Celý článek 23. květen 2022 | Tisková zpráva
Mezinárodní epidemie monofázické Salmonella Typhimurium typu (ST) 34 v souvislosti s čokoládovými výrobky
Úřad EFSA a ECDC vydaly 18. 5. 2022 první aktualizaci společného hodnocení Mezinárodní epidemie monofázické Salmonella Typhimurium typu (ST) 34 v souvislosti s čokoládovými výrobky. Dne 17. února 2022 oznámilo Spojené království klastr případů onemocnění způsobených monofázickou Salmonella Typhimurium sekvenačního typu (ST) 34. Do 18. května 2022 bylo hlášeno již celkem 324 případů z 12 zemí Evropské Unie / Evropského hospodářského prostoru (EU/EHP) a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (UK). Další případy byly detekovány ve Švýcarsku (43), Kanadě (1) a USA (1). Globálně bylo v rámci epidemie zjištěno celkem 369 případů. V České republice dosud případy související s touto epidemií zjištěny nebyly.
Celý článek 20. květen 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
Případy opičích neštovic hlášené ve Spojeném království (UK) a Portugalsku
V Evropě, včetně členského státu EU (Portugalska), bylo potvrzeno několik případů opičích neštovic. V tuto chvíli nejsou v ČR hlášeny žádné případy ani podezření na toto onemocnění. Pravděpodobnost přenosu mezi jedinci bez blízkého sexuálního kontaktu je považována za nízkou.
Celý článek 19. květen 2022 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM
Jak jsme zatíženi škodlivými látkami a jak se chránit? Odpovědi bude hledat nový evropský projekt PARC, na kterém s dalšími institucemi v ČR spolupracují i odborníci Státního zdravotního ústavu
Více než 12 milionů eur z celkového rozpočtu projektu je určeno na zlepšení analýzy a prevence chemických rizik v Česku . SZÚ přispěje svými zkušenostmi a znalostmi v oblasti lidského biomonitoringu. Projekt Partnerství pro hodnocení rizik chemických látek – PARC byl slavnostně zahájen v Paříži. Toto evropské partnerství je podpořené novým rámcovým programem pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027) dotací 400 milionů eur.
Celý článek 16. květen 2022 | Tisková zpráva