SZÚ


Ukrajina a migrace

Mutace Covid-19

corona.jpg

Antibiotická rezistence

NZIP

      

ockovani.png

NUTRIVIGILANCE CZ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home

Aktuality


‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 20 30 40 50 60 100   Následující   ››

Středomořská strava potvrzuje zdravotní výhody - předchází infarktům a mrtvicím

Máme už mnoho důkazů o tom, že středomořská strava pomáhá předcházením srdečním onemocněním, infarktům a mrtvicím. Otázka ale je, co když už srdečním onemocněním trpíte?


 

Světový den hepatitid 2022 - „Přiblížení péče o pacienty s hepatitidou veřejnosti“.

Jako každoročně je i letos 28. červenec věnován virovým hepatitidám, způsobujícím zánět jater, který může vést k vážným následkům, chronicitě, vzniku cirhózy a karcinomu jater.


 

V Česku potvrzen první výskyt varianty BA.2.76, jde o subvariantu omikronu blízkou linii s neoficiální přezdívkou Kentaur

Národní referenční laboratoř (NRL) potvrdila v České republice celogenomovou sekvenací první případ nákazy subvariantou BA.2.76. Testy v Česku dosud neprokázaly takzvanou subvariantu Kentaur, s označením BA.2.75. Z 96% pak ve vzorcích z diskriminační PCR dominují subvarianty BA.5.x (případně BA.4.). Pozorujeme také nárůst subvariant omikronu s označením BE a BF. Které převažují v Německu nebo ve Spojeném království.


 

Vitamin D a ženské zdraví

V dnešní době si stále více uvědomujeme rozdíly mezi pohlavími. Existují zřetelné rozdíly ve zdravotním stavu mezi pohlavími, což je ovlivněno geny. Je zajímavé, že hladina vitaminu D (hovoříme o vitaminu D3) souvisí s několika zdravotních stavů, které se častěji vyskytují u žen než u mužů. Několik zajímavých odborných postřehů vám nyní nabízíme. 


 

Pandemie covid-19 způsobila největší pokles očkování za poslední tři desetiletí

WHO a UNICEF bijí na poplach, protože nové údaje ukazují, že celosvětová proočkovanost v roce 2021 nadále klesala, přičemž 25 milionům kojenců chybí život zachraňující očkování. 15.7.2022


 

Aktualizace doporučení ECDC a EMA ohledně dalších posilovacích (booster) dávek vakcín proti onemocnění covid-19

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučují zvážit podání druhé posilovací dávky vakcíny proti covid-19 lidem ve věku 60 - 79 let a lidem, jejichž zdravotní stav by v případě onemocnění covid-19 mohl vést k těžkému průběhu onemocnění. 11.7.2022


 

V Česku je jedenáct potvrzených případů opičích neštovic, některé evropské země už přesáhly tisícovku infikovaných

Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 4 vzorky od 3 různých pacientů a ve všech případech metoda PCR potvrdila pozitivní nález. Celkem je tedy v České republice 11 laboratorně potvrzených případů opičích neštovic.  Podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) přes tisícovku infikovaných hlásí už Spojené království (1351), Španělsko (1256) a Německo (1242).


 

Doporučení Státního zdravotního ústavu pro diagnostiku dávivého kašle, pertuse a parapertuse, v ordinaci

Aktualizované doporučení Státního zdravotního ústavu pro diagnostiku dávivého kašle, pertuse a parapertuse. Červen 2022.


 

Nežádoucí účinky doplňků stravy obsahujících kurkumy

Kurkuma je rostlina, která se používá jako koření a díky svým trávicím, antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem se nachází také v celé řadě doplňků stravy. V návaznosti na několik hlášení o hepatitidách v Itálii a Francii, upozorňuje ANSES na riziko výskytu nežádoucích účinků v souvislosti s konzumací doplňků stravy obsahujících kurkumu.


 

9. případ opičích neštovic v ČR

Národní referenční laboratoř SZÚ potvrdila dnes (4. 7. 22) v České republice celkem 9. případ infekce virem opičích neštovic. Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní. Případ epidemiologicky šetří opět Hygienická stanice hlavního města Prahy.   


 

Subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují z téměř 87%

Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ potvrdila vývoj sledovaný už zhruba měsíc. Od minulého týdne došlo k dalšímu nárůstu detekcí subvariant BA.4 nebo BA.5 ve výsledcích vzorků z diskriminačních PCR testů. Mezitýdenní nárůst představuje zhruba 12% a celkem tak subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují v ČR už z 87%. Vzestup subvariant už se začíná promítat a potvrzovat i ve výsledcích celogenomové sekvenace.


 

Algoritmus laboratorního vyšetření biologických vzorků získaných od pacientů s podezřením na infekci virem opičích neštovic. Aktualizace.

Na základě upozornění ECDC a zdravotních autorit některých evropských států vydává Státní zdravotní ústav doporučení k diagnostickému postupu při podezření na výskyt případu opičích neštovic na území ČR. Jakmile bude vysloveno podezření na výskyt infekce, je třeba neprodleně kontaktovat spádové lůžkové infekční oddělení a odbor protiepidemický místně příslušné KHS.


 

Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic

Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 11 vzorků od 3 různých pacientů, kromě toho bylo provedeno konfirmační vyšetření negativního nálezu u 1 pacienta se 2 vzorky z FN Motol . Jako infikovaného testy metodou PCR označily v tomto týdnu nově jednoho člověka. Celkem jsme tedy laboratorně potvrdili již 8. případ opičích neštovic v ČR.   


 

Roste počet případů těžkých průjmů u dětí, pozor na sezónní aktivity

V poslední době byl v ČR zaznamenán významně vyšší výskyt hlášených případů závažných průjmových onemocnění vyvolaných shiga toxin produkujícími bakteriemi E. coli (STEC). Konkrétně v květnu bylo hlášeno 8 případů a v červnu 7 případů. To je více než polovina ze všech letošních případů. V 80 procentech onemocněly děti do pěti let věku. Pro přenos infekce jsou rizikovými zvířaty především kozy, ovce a hovězí dobytek. Děti se mohou nakazit například kontaktem se zvířaty, konzumací nedostatečně tepelně zpracovaného masa, ale také kontaktem s nakaženým člověkem.


 

Alimentární nákazy s potenciálně závažným průběhem – nákazy vyvolané Shiga toxin produkující bakterií Escherichia coli. Informace pro veřejnost.

Předkládáme informace o onemocnění, které je často spojeno se sezónními aktivitami, například grilováním, a může být nebezpečné zejména pro malé děti. Aktualizace 29. 6. 2022


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 20 30 40 50 60 100   Následující   ››