Aktuality
Rychlé odkazy
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2019
- Praha, areál SZÚ, pylový monitoring
- Teplo/horko - jak se vyrovnat s mimořádnými klimatickými podmínkami
- Aktuality - pracovní prostředí a zdraví
- Nařízení (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci a označování látek a směsí = nařízení CLP
- Opakované varování pro spotřebitele
- Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Prognosis of tick activity in the Czech Republic.
- Konference Parky v pohybu
- Soutěž o titul Podnik podporující zdraví roku 2018
- Epidemie moru na Madagaskaru
- Příručka k aplikaci kritérií z nařízení CLP
- Pesticidy
- Žádost o hodnocení POR podle zákona č. 326/2004 Sb.
- Materiály k nařízení CLP - výstražné symboly nebezpečnosti
- Certifikovaná metodika pro nakládání s odpady ze zdravotnických, veterinárních a jim podobných zařízení
- Smogová situace – co můžeme udělat
- Školní informační kanál - moderní forma primární prevence
Výzva k přihlášení do evropského programu ECDC (EPIET a EUPHEM), EU track, kohorta 2019 Call for ECDC Fellowship Programme (EPIET and EUPHEM), EU track, cohort 2019.
Zájemci o účast v nové kohortě dvouletého evropského vzdělávacího programu v intervenční epidemiologii a mikrobiologii v oblasti veřejného zdraví “ ECDC Fellowship Programme (EPIET a EUPHEM), EU-track, kohorta 2019“ mohou podat přihlášky do 7. října 2018, 24:00 hodin CET .
Celý článek 5. září 2018 | MUDr. Fabiánová Kateřina
ZASTAVTE POTRAVINY S MNOHA DRUHY PESTICIDŮ !
Tentokrát to jsou jablka Golden z Polska (protokol SZPI D914-30391/18/A06). Obsahovala rezidua 19 druhů pesticidů. Nelze zodpovědně zhodnotit, jakou má tato směs vliv na naše zdraví! Jak dlouho ještě budeme hazardovat se zdravím? Prohlédněte si náš "apel", který vyplynul z naší praxe hodnocení zdravotních rizik!
Celý článek 31. srpen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Školní obědy vyžadují aktualizaci hodnocení i výživových norem - jinak se situace nezlepší
Škola, to jsou i školní obědy. Pro orientaci - odhaduje se, že stát vloží do školních obědů přímou dotaci asi 8 miliard ročně. S náklady rodičů a souvisejícího servisu lze odhadnout celkový obrat na více než 15 miliard. To stojí za pozornost. Na školní obědy často zazní pochvaly, ale občas i kritika. Jestli dětem obědy chutnají či nikoli, to záleží na mnoha faktorech. Ale hlavně na návyku z rodiny, prostředí, kolektivu dětí a zejména umění personálu jídelen. Nová zdravotnická studie se školními obědy opakovaně zabývala. Co zkoumala a jaké byly tentokrát cíle? Cíle studie byly dva - srovnat situaci mezi "nejlepšími" a "ostatními", náhodně vybranými jídelnami, ale současně poskytnout spolehlivou informaci, zda má dojít k aktualizaci "standardu nutriční adekvátnosti" školních obědů v předpisech. Co bylo zjištěno a co z toho plyne? Přečtěte si naši informaci!
Celý článek 30. srpen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Rok 2018 - kulatá výročí jsou letos i u chřipky
Chřipkové pandemie 1918 a 1968.
Celý článek 27. srpen 2018 | MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.
Ochrana před poštípáním komáry
Ochrana před poštípáním komáry je základem prevence mnoha onemocnění jak na území České republiky, tak v zahraničí.
Celý článek 27. srpen 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
"Obrovské klíště" Hyalomma marginatum - výskyt v Evropě
Celý článek 27. srpen 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Prosím, nenabízejte nám ovoce a zeleninu s mnoha pesticidy. Ničíte nám zdraví!
Před několika dny se v médiích objevila zpráva SZPI o záchytu „jedovatých jablek z Polska“(1). Tato situace nastala už popáté. Při překročení maximálního limitu reziduí pesticidu se takový případ dostává na stůl CZVP SZÚ, které posoudí, zda mohla tato potravina poškodit zdraví nebo „jen“ nebyla vhodná pro lidskou spotřebu. Je to poměrně složitá činnost, které říkáme „hodnocení zdravotního rizika“. Tento týden CZVP SZÚ uvedlo do praxe novou metodiku hodnocení účinků směsí pesticidů na nervový systém a aplikovalo ji na vzorek kontaminovaných jablek.
Celý článek 16. srpen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Onemocnění západonilskou horečkou v Evropě – epidemiologická situace k 9. srpnu 2018; vysoký a předčasný výskyt onemocnění.
V porovnání s předcházejícími roky byl letos zaznamenán brzký nástup výskytu velkého počtu onemocnění západonilskou horečkou (WNF) v evropských zemích. K 9. srpnu 2018 bylo hlášeno celkem 335 onemocnění a 17 úmrtí v členských státech EU/ EEA (Itálie, Řecko, Maďarsko, Rumunsko, Francie) a zemích sousedících s EU (Srbsko, Kosovo).
Celý článek 16. srpen 2018 | MUDr. Hana Orlíková, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Odborné stanovisko SZÚ
k možnosti redukování/snižování spotřeby jednorázového plastového nádobí, náčiní či jiných výrobků určených k podávání či servírování potravin a nápojů a jejich nahrazení výrobky, které jsou určeny pro opakované použití, případně nádobami či obaly přinesenými spotřebitelem.
Celý článek 8. srpen 2018 | Ing. Jitka Sosnovcová
Nové limity vitaminu D v houbách a kvasnicích ošetřených UV zářením - zvýšení a značení.
CZVP-SZÚ publikovalo za poslední rok celkem dvě aktuality týkající se nových potravin, u nichž lze za přesně definovaných podmínek díky ošetření UV záření navýšit obsah vitaminu D. Šlo o houby (publikováno 3. 7. 2017) a droždí (publikováno 12. 7. 2018). Legislativa EU byla ke dnům 17. a 18. července 2018 právě u žampiónů a pekařského droždí pozměněna a doplněna. Jakým způsobem a co je nového, se dočtete v doplňujícím textu.
Celý článek 8. srpen 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Základní informace o infekcích v rámci očkování v ČR II.
V druhé části jsou uvedena vybraná infekční onemocnění, proti kterým je v ČR očkování doporučeno s ohledem na zdravotní stav, epidemiologickou situaci nebo cestování.
Celý článek 1. srpen 2018 | Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Teplo/horko - jak se vyrovnat s mimořádnými klimatickými podmínkami
Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky (např. na depresi, nespavost apod.).
Celý článek 1. srpen 2018 | RNDr. Bohumil Kotlík
Nouzové zásobování pitnou vodou
Metodické doporučení SZÚ – Národního referenčního centra pro pitnou vodu, které nahrazuje dokument „Nouzové zásobování pitnou vodou“ z roku 2007.
Celý článek 31. červenec 2018 | MUDr. František Kožíšek, CSc.
Z čeho reálně získáváme vitamin D a jaká je optimální potřeba
Vitamin D je jedním z esenciálních mikronutrientů. Potřebujeme jej pro mnoho životních funkcí v organizmu. Pokud chodíme v letních měsících na sluníčko, obvykle nemáme s jeho dodávkou problém, protože se tvoří v kůži. Horší je to v chladných měsících. Pak je dodávka dietou dost důležitá. Podívejte se na naši novou infografiku, která shrnuje reálné zdroje vitaminu D (D2+D3) v naší obvyklé dietě, zjištěné v monitoringu dietární expozice člověka (projekt MZSO).
Celý článek 27. červenec 2018 | Prof.MVDr.Jiří Ruprich,CSc.
Nárůst klíšťové encefalitidy ve Švýcarsku
V letošním roce onemocnělo ve Švýcarsku klíšťovou encefalitidou, která může mít i smrtelný průběh, téměř 230 osob. Počet případů je skoro dvojnásobný proti srovnatelnému období loňského roku.
Celý článek 26. červenec 2018 | MUDr. Zdenka Manďáková, Oddělení epidemiolgie infekčních nemocí