SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Centra » Centrum epidemiologie a mikrobiologie » Oddělení Centra epidemiologie a mikrobiologie » Oddělení respiračních, střevních a...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákazČinnost oddělení sdružuje celkem čtyři národní referenční laboratoře a laboratoř pro tkáňové kultury:

 

Vedoucí: MUDr. Radomíra Limberková           

Skupina zajišťuje referenční činnost zahrnující mimo jiné diagnostická, konfirmační a specializovaná vyšetření včetně konzultací týkající se infekcí vyvolanými respiračními viry (virus chřipky typu A/B včetně epidemiologicky významných subtypů, respirační syncitiální virus, lidský metapneumovirus, koronaviry, adenoviry, viry parainfluenzy a Mycoplasma penumoniae), herpetickými viry (varicella zoster virus, virus Epstein-Barrové, cytomegalovirus, virus herpes simp lex 1 a 2, HHV6 a HHV8), enteroviry (polioviry a ostatních enteroviry) a v neposlední řadě viry vyvolávajícími exantematická onemocnění (morbillivirus, rubeola virus, parvovirus B19, virus příušnic). Všechny NRL dále připravují vzorky pro externího hodnocení kvality práce terénních laboratoří (EHK) včetně závěrečného hodnocení, které je zaměřeno předevš& iacute;m na sérologii. Kvalita diagnostické práce NRL je hodnocena pomocí slepých panelů vzorků, které jsou zaměřeny jak na sérologii, tak i na molekulárně diagnostickou práci i na izolace virů. Poskytovatelem vzorků je jak Světová zdravotnická organizace, tak ECDC, event. další renomované ústavy (např. Rober Koch Institute) či komerční organizace. Výzkumná činnost je orientována na molekulární diagnostiku, charakterizaci viru chřipky ve vztahu k závažnosti onemocnění.

Národní referenční laboratoře tohoto oddělení jsou zapojeny do evropských sítí pod WHO (FluNet. EuroFlu) a ECDC (TESSy).

 

Nahoru