SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny » Polovina spotřebitelů alkoholu ve zvýšeném...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Polovina spotřebitelů alkoholu ve zvýšeném riziku rakoviny díky etylkarbamátu

Nelze říci, že by obvyklé expoziční dávky etylkarbamátu v ČR příliš vybočovaly z hodnot odhadovaných pro celou EU (viz publikace EFSA, 2012). Můžeme ale tvrdit, že u 50-60 % pravidelných spotřebitelů slivovice a dalších alkoholických nápojů z peckového ovoce dochází k překračování zdravotně bezpečných dávek. Spotřebitelé, zejména ti, kteří si nechají pálit vlastní pálenku, dlouho ji skladují a pravidelně pijí, by to měli vědět. Podobně, jako kuřáci cigaret ví, že jim kouření může škodit.


Úvodem

O ethylkarbamátu (ETK) v lihovinách se toho už mnoho napsalo a kdo někdy řešil „pálení slivovice, meruňkovice nebo jiného alkoholu z peckovin“, ví už o něm svoje. Každá potravina, u které proběhla fermentace, může ETK (= uretan) obsahovat. Vzniká přeměnou některých chemických látek při kvašení, ale i vlivem dalších chemických reakcí v hotové potravině. Velmi známá je tvorba ETK z kyanogenních glykosidů přítomných v jádrech peckovin včetně švestek, ze kterých se vyrábí pro někoho tolik oblíbená slivovice. O slivovici, nebo třeba meruňkovici, ve „které jsou cítit mandle“ lze předpokládat, že může určité množství ETC obsahovat, protože právě tato vůně souvisí s přítomností kyanogenních látek, ze kterých ETC může vznikat. ETC však sám o sobě nemá ani vůni, ani chuť.Celá zpráva je dostupná zde:  Ethylkarbamat_and_cancer_risk_2.pdf Ethylkarbamat_and_cancer_risk_2.pdf (364,83 KB)

Nahoru