Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví, výživa, bezpečnost potravin a předmětů... » Zdraví, výživa a potraviny » Nejen zdravá dieta ale i „pozitivní...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Nejen zdravá dieta ale i „pozitivní psychologie“ pomůže před začátkem podzimu

Do primární prevence patří i pozitivní myšlení. Není to jen dieta, o které většinou píšeme, pohyb, spánek, méně stresu. Je to i dobrá nálada. Několik pravidel jak se pozitivně naladit doporučují odborníci. Tak to se sebou zkusme. Podzim bude asi docela náročný. Ale dá se i dobře zvládnout.


Doporučovaná pravidla:

 1. Dostaňte se do „toku štěstí - do šťastné zóny“, ve které se sami skvěle angažujete, vstřebávejte pozitivní okolnosti v práci i ve svém volném čase.
 2. Omezujte zatížení „příliš mnoha možností/úkolů“, aby vás okrádalo o potěšení. Objevte silný dopad proti-stresového chování.
 3.  Zbavte se hněvu, závisti a zášti - emocí, které vás bolí víc, než zraňováním lidí, kteří vám třeba mohli ublížit.
 4.  Rozvíjejte svou odolnost, abyste zvládli problémy snadněji a rychleji se vzpamatovali po dramatických nebo nepříjemných událostech.
 5.  Zastavte otálení nebo se porazte v rozhodování, když se věci život dobře nevyvíjí výkonnými technikami - odpusťte si za své chyby, pozitivně myslete, vyjadřujte vděčnost, buďte štědří, buďte všímaví.
 6.  Rozvíjejte pevný postoj vděčnosti, které pomáhají vést k pozitivnějším emocím, silnějším vztahům a větší schopnosti vypořádat se s protivenstvím.
 7.  Zvyšujte svou bdělost pomocí techniky „všímavosti“, které můžete použít každý den.
 8.  Zahoďte svou úzkost způsobenou informacemi na Facebooku, zlobou na Twitteru a dalšími riziky na sociálních sítích.
 9.  Vychutnejte si více potěšení ve vašem životě pomocí svých vlastních aktivit „užijte si každých okamžik“ – „multitasking“ je nepřítelem vychutnávání okamžiku.
 10.  Zažijte „teplou záři“ štěstí znovuobjevením univerzálních vlastnosti dobře žitého života.
 11.  Užijte si šťastnější a odolnější vztahy pomocí jednoduchých aktivit.

Dejte prostě příležitost pozitivní psychologii, aby pro vás pracovala. Získejte šťastnější a spokojenější pohled na život!

 (Zdroj: Harvard Medical School, srpen 2020)

prof. J.Ruprich

Nahoru