SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Podpora zdraví » Tabák a alkohol » Alkohol, tabák a nikotin před početím, v... » Kouření a nikotin – rizika před početím
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Kouření a nikotin – rizika před početím


Kouření nebo užívání výrobků s tabákem či nikotinem přináší v těhotenství řadu komplikací a současně může mít vliv na samotnou šanci otěhotnět. Kombinace oxidu uhelnatého, těžkých kovů, nikotinu a mnoha dalších nebezpečných toxických a chemických látek je důvodem, proč je kouření cigaret pokládáno za nejčastější rizikový faktor, který může způsobit problémy s plodností jak u žen, tak u mužů.

Kuřačky častěji trápí gynekologické obtíže, zejména nepravidelný menstruační cyklus, porucha tvorby pohlavních hormonů, anovulace nebo dřívější nástup menopauzy. Kouření má nepříznivý účinek na funkci vaječníků a vejcovodů. U kuřaček je vyšší výskyt spontánních potratů a mimoděložních těhotenství. Ženy, které kouří, mohou mít větší potíže s početím, způsobené menším množstvím zralých vajíček. Kouření má také významný negativní vliv na průběh a úspěšnost léčby neplodnosti, pokud žena podstupuje umělé oplodnění.  S neplodností žen je spojováno i tzv. pasivní kouření. Pasivnímu kouření bývají vystaveni lidé, kteří sice sami nekouří, ale přitom se pohybují v prostředí, kde se kouří.

U mužů má kouření vliv na kvalitu spermatu (nižší počet, menší pohyblivost, menší množství normálně tvarovaných spermií a poškození DNA spermií). Nikotin způsobuje zúžení cév a tím dochází k omezení průtoku krve do penisu, což může vést k neschopnosti dosáhnout nebo udržet erekci.

Vaše rozhodnutí nyní nekouřit může v budoucnu ovlivnit vaši schopnost počít a donosit zdravé dítě. Ideální je, pokud žena i muž nekouří ani neužívají výrobky s nikotinem již v době plánování těhotenství, tedy alespoň 3–6 měsíců před otěhotněním.

Plakat_A3_Planujete_miminko_krivky.pdf Plánujete miminko?

Nahoru