Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » Z » ZIKA virus » Aktualizace k prevenci sexuálního přenosu Zika...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Aktualizace k prevenci sexuálního přenosu Zika viru

Dne 7. 6. 2016 vydalo WHO aktualizaci doporučení k prevenci sexuálního přenosu Zika viru.


Podle posledních vědeckých poznatků virus Zika setrvává v krvi a jiných tělních tekutinách déle, než se původně předpokládalo.

Ke snížení rizika sexuálního přenosu a možných komplikací těhotenství Zika virem by měl sexuální partner těhotné ženy, který žije nebo se navrací z oblasti výskytu Zika viru, praktikovat bezpečný sex (s použitím kondomu) nebo se zdržet sexuální aktivity během celého těhotenství partnerky.

Lidé vracející se z oblastí výskytu Zika viru, kteří neměli a nemají žádné příznaky onemocnění, by měli praktikovat bezpečný sex nebo se zdržet sexuálních aktivit minimálně 8 týdnů po návratu. Pokud se u muže projeví příznaky onemocnění, měl by praktikovat bezpečný sex s použitím kondomu nebo se zdržet sexu minimálně po dobu 6 měsíců od onemocnění.

Páry plánující těhotenství by měly počkat minimálně 8 týdnů, než se pokusí o početí v případě, že se u žádného z partnerů neprojevily příznaky onemocnění. V případě, že se příznaky onemocnění objeví u jednoho nebo u obou partnerů, je doporučeno početí za minimálně 6 měsíců po odeznění příznaků.

Zdroj WHO:

 

Nahoru