SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Neinfekční nemoci » Astma a alergie
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Astma a alergie

p_ast_alerg_02.jpg Alergie je neobvyklá nebo nepatřičná reakce našeho imunitního systému na různé vnější faktory. Projevuje se nepřiměřenou (tzv. hypersenzitivní) reakcí na faktory životního a pracovního prostředí známé jako alergeny. Seznam činitelů, na které může být člověk alergický, je obsáhlý. Mezi nejobvyklejší alergeny patří roztoči, domácí mazlíčci (srst nebo sekrety), pyl ve vzduchu, plísně, léky, konzervační látky, potraviny a přísady v nápojích, hmyzí jed a v neposlední řadě mnohé látky vyskytující se v pracovním prostředí.


Zdraví domova

Interaktivní program určený především maminkám ale i  všem, kteří chtějí bydlet zdravě.


 

Víme si rady s alergií?

Informace pro rodiče dětí s alergií - brožura


 

Alergická onemocnění v dětské populaci v ČR

V rámci Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí, který je v Česku realizován od roku 1994, probíhá také sledování výskytu alergických onemocnění u dětí. Od roku 1996 jsou v pětiletých intervalech organizována pravidelná šetření v 18 městech,   zatím poslední v roce 2016.  Hlavním cílem je zjistit  výskyt a časový vývoj alergických onemocnění v české dětské populaci.  V roce 2015 bylo provedeno stejnou metodikou podrobné šetření alergií v Moravskoslezském kraji.


 

Profesionální bronchiální astma

Profesionální bronchiální astma je často opomíjenou diagnózou. Na profesionální astma by se mělo myslet u každého nově vzniklého astmatu v dospělém věku! Základem diagnostiky profesionálního astmatu je pečlivě odebraná anamnéza a pečlivé stanovení diagnózy astmatu, zlatým standardem pro objektivizaci příčinné souvislosti s profesionální expozicí jsou specifické bronchoprovokační testy.


 

Nahoru