SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » CH » Cholera » Epidemie cholery v Alžírsku, 2018
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Epidemie cholery v Alžírsku, 2018

Do 30. srpna 2018 bylo v Alžírsku detekováno 74 potvrzených případů onemocnění cholerou ze šesti pobřežních oblastí na severu země. Jedná se o první epidemii cholery v Alžírsku po více než dvaceti letech.


(Souhrn informací Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí publikovaného online 7. září 2018: https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/cholera-algeria-rapid-risk-assessment-september-2018.pdf)

Případy byly hlášeny jak ve venkovských, tak v městských oblastech, včetně hlavního města Alžíru. V několika případech bylo potvrzeno Vibrio cholerae O1 sérotyp Ogawa. Vzhledem k počtu případů a jejich geografické distribuci lze předpokládat, že epidemie ještě není u konce.

Pro cestovatele ze zemí Evropské Unie a Evropského ekonomického prostoru (EU/EAA) je při dodržení základních preventivních hygienických opatření riziko onemocnění velmi nízké. Riziko importu onemocnění do zemí EU/EAA je rovněž považováno za velmi nízké a riziko rozšíření epidemie cholery v zemích EU je, vzhledem k vysokým hygienickým standardům a velmi vysoké úrovni zdravotní péče, považováno za zanedbatelné.

Cestovatelé do oblastí v současné době postižených cholerou by měli dodržovat základní hygienické návyky, pít pouze balenou, převařenou nebo chlorovanou vodu, pravidelně si mýt ruce (obzvláště po použití toalety a před jídlem), pečlivě umývat ovoce a zeleninu před požitím pitnou vodou (pokud je to možné, je vhodné ovoce i zeleninu oloupat), jíst pouze dostatečně tepelně upravená jídla a měli by se vyvarovat konzumace potravin a nápojů s ledem, zmrzlin a syrové nebo nedostatečně tepelně upravené stravy (např. mořské plody). Cestovatelům je rovněž doporučeno před cestou vyhledat odborné poradenství kliniky cestovní medicíny s ohledem na možná rizika onemocnění v cílové destinaci. Očkování proti choleře je primárně doporučeno zdravotnickým a jiným krizovým pracovníkům, u kterých se předpokládá přímý kontakt s nemocnými osobami. Pro běžné cestovatele je dostatečná nespecifická prevence (hygienická opatření).

Osoby se silným vodnatým průjmem by měli okamžitě vyhledat lékařskou péči. Zdravotníci v zemích EU/EAA by měli u cestovatelů vracejících se z Alžírska v rámci diferenciální diagnostiky průjmu pomýšlet také na onemocnění cholerou. V České republice je cholera povinně hlášeným onemocněním.

POZNÁMKA:

Cholera je akutní střevní onemocnění vyvolané bakterií Vibrio cholerae. Epidemie cholery se vyskytují dodnes v řadě států z tropických oblastí. V zemích EU/EEA se cholera vyskytuje zřídka. Dva importované případy v České republice byly v NRL pro E. coli a shigely (NRL/ECS), SZÚ, potvrzeny před 16 lety, kdy dva mladí muži (24 a 29 let) si přivezli choleru z Indie, resp. z Thajska. Poslední importovaný případ cholery byl zaznamenaný v ČR v roce 2017 u 30leté ženy hospitalizované po návratu z ostrova Zanzibar s těžkým průběhem průjmového onemocnění. Kmen byl identifikován jako Vibrio cholerae O1, sérotyp Ogawa.

Více informací o posledním případu cholery importovaném do ČR ke stažení online zde: http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/26_2017/04_duben/147_cholera.pdf

 

Nahoru