SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » C » Coronaviry » Informace k výskytu nového koronaviru
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Informace k výskytu nového koronaviru


Dne 13. února 2013 Agentura pro ochranu veřejného zdraví v Anglii oznámila další případ výskytu nového koronaviru. V současnosti je evidováno 11 osob s touto infekcí, která se klinicky manifestuje jako závažné onemocnění dýchacího ústrojí a plic (z toho 5 úmrtí). Prvních deset případů má v cestovní anamnéze uveden pobyt v Saudské Arábii, Kataru nebo Jordánsku. Poslední nemocný v poslední době v zahraničí nepobýval, byl však v úzkém osobním kontaktu s předchozím nemocným, což naznačuje možný přenos z osoby na osobu.

Výskyt nového koronaviru je zřetelné odlišný od koronaviru, který v roce 2003 způsobil onemocnění SARS. Prozatím není známa cesta přenosu a ani zdroj nového koronaviru. I když byl mezi výše uvedenými případy zaznamenán pravděpodobně i mezilidský přenos, tak nebezpečí nákazy interhumánním přenosem lze považovat zatím za nízké.

Stávající studie nevylučuje, že tyto nové viry lze nalézt i v jiných státech světa.

Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu v Praze je na diagnostiku nového koronaviru v případě potřeby připravena. V ČR dosud nebyl žádný případ této infekce zaznamenán.

Zdroj ECDC, HPA

 

Nahoru