SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » P » Pertuse » Informace o odběru na kultivační vyšetření –...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Informace o odběru na kultivační vyšetření – průkaz Bordetella pertusis/parapertussisNasofaryngeální výtěr

Podmínky - co nejdříve po vyslovení podezření na pertusi, před zahájením léčby antibakteriálními preparáty, ráno nalačno, vyšetřovaná osoba nesmí před odběrem pít, jíst, kouřit, čistit si zuby, žvýkat žvýkačku.

Odběrová souprava pro kultivační vyšetření: tampón ze syntetické bavlny na drátku s transportním médiem - Amies s aktivním uhlím. Pro poskytnutí odběrové soupravy kontaktujte spolupracující mikrobiologickou laboratoř nebo NRL.

Postup: Před odběrem je vhodné se pacienta dotázat na pocit ucpaného nosu, odebírat z nosního průduchu, který pacient vnímá jako lépe průchodný. Tampón jemně zasouváme přes nosní průduch těsně podél nosní přepážky a po spodní stěně nosní dutiny až k zadní stěně nasofaryngu (pro představu - délka zasunuté části drátku přibližně odpovídá vzdálenosti nosní křídlo - tragus). Několikrát jemně pootočíme a tampón vytáhneme. U dětí je nutná fixace, odběr je velmi nepříjemný.

Uchovávání a transport vzorků: při pokojové teplotě, materiál by měl být zpracován v laboratoři do 4 hodin od doby odběru, v každém případě by měl být doručen v den odběru.

NRL přijímá materiál v pracovní dny od 8 do 14 hodin, v jinou dobu po předchozí telefonické dohodě.

Nahoru