SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » V » Vzteklina » Informace o výskytu vztekliny v oblasti severní...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Informace o výskytu vztekliny v oblasti severní Itálie

Informace Ministerstva zdravotnictví o výskytu vztekliny v turisticky hojně navštěvovaných oblastech severní Itálie.


Itálie byla již v roce 1997 uznána za zemi prostou vztekliny. V období od února 2008 se však v oblasti severní Itálie začaly vyskytovat případy vztekliny u zvířat. Většina z celkového počtu doposud zaznamenaných případů se objevila v prvních třech měsících roku 2010. Případy se prozatím vyskytly v následujících třech regionech:

·                                Friuli Venezia Giulia Region

·                                Veneto Region - tento region je nejvíce postižen

·                                Autonomní Provincie Trento

Hlavním rezervoárem onemocnění jsou volně žijící zvířata, zejména lišky, méně pak např. jezevci, kuny a vysoká zvěř. Případy vztekliny byly v citovaných regionech zjištěny i mezi domácími zvířaty, zejména šlo o psy, ale i kočky a jiná domácí zvířata.

V Itálii byla zavedena řada opatření zaměřených na povinné očkování domácích zvířat v postižených regionech, omezení volného pohybu psů či zavedení orální vakcinace lišek.

Byl posílen monitoring volně žijících zvířat v těchto oblastech a byla zahájena informační kampaň o možném riziku cílená na lokální populaci i na osoby cestující do těchto oblastí, především jde o doporučení vyhnout se kontaktu zejména s volně žijícími zvířaty.

Vzteklina (lyssa, rabies) je virové onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Patří mezi jednu z nejnebezpečnějších a nejzávažnějších zoonóz. Virus vztekliny se přenáší na člověka od nakaženého zvířete slinami, v praxi tedy nejčastěji pokousáním nebo přímým kontaktem. Bez včasného podání postexpoziční profylaxe je vzteklina ve 100 % případů smrtelným onemocněním. V případě náhodné expozice se provádí v co možná nejkratším čase postexpoziční imunizace.

Vzhledem k narůstajícímu počtu případů vztekliny mezi volně žijícími i domácími zvířaty v severní Itálii existuje potenciální riziko nákazy pro osoby zejména v zemědělských oblastech. Pokud dojde k pokousání či přímému kontaktu se zvířetem, je třeba bezodkladně vyhledat lékaře.

Nahoru