SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » CH » Chřipka » Komentář NRL pro chřipku a nechřipková virová...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Komentář NRL pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění k článku uveřejněném v MF DNES 5.2.2015


„Chřipka kosí Pražany“

V tomto článku se uvádí některé údaje, jež neodpovídají skutečnosti.

Jako Národní referenční laboratoř nemůžeme souhlasit s tvrzením, že chřipku lze „jednoznačně určit krevními testy až po třech týdnech. „Krevní test“ v tomto případě znamená, že se jedná o průkaz protilátek, kde je opravdu nutná adekvátní doba mezi odběrem tzv akutního vzorku séra (první dny infekce) a tzv. rekonvalescentního vzorku séra (minimálně 10 dní od odběru prvního vzorku). Hodnotí se dynamika vzestupu protilátek. Při čtyř a vícenásobném zvýšení hladiny se nález hodnotí jako potvrzení proběhlé infekce.

Laboratorní diagnostika chřipky je však primárně zaměřena na průkaz virové nukleové kyseliny  v sekretu z dýchacích cest nemocného. Tuto formu diagnostiky provádí nejen NRL pro chřipku, ale v různém rozsahu i řada dalších virologických pracovišť v republice. Výsledek zaměřený na paralelní určení chřipky A i B může být k dispozici během několika hodin, v případě správného načasování odběru a rychlého doručení do laboratoře i týž den, kdy byl pacient k vyšetření indikován (NRL vyšetřuje v tomto režimu časného hlášení výsledků).

Komentovat musíme i tvrzení, že v minulém týdnu (tedy v 5. KT) byla v Praze pomocí testů zaznamenána chřipka u necelé sedmdesátky nemocných. V NRL pro chřipku bylo během uplynulého KT vyšetřeno 72 vzorků, z toho v 53 případech se prokázal virus chřipky. Nejednalo se však pouze o vzorky z Prahy, ale i z jiných regionů.  Celkem jsme v NRL během 5. KT shromáždili údaje o 263 vyšetřených pacientech, přičemž ve 102 případech bylo vyšetření pozitivní, vesměs na chřipku A, v malé míře pak na chřipku B či respirační synsyciální virus.  Jedná se o absolutní čísla, která představují ilustraci situace, fakticky je nemocných mnohonásobně více.

 

Vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění Státní zdravotní ústav, Praha

 

 

 

Nahoru