Nemoci přenášené hmyzem a členovci
Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky | Klíšťová encefalitida (A-Z infekce) | Klíšťová encefalitida, ČR, do roku 2010 | Související články na webu SZÚ | Lymeská borrelióza - epidemiologická data | Onemocnění přenášená klíšťaty v České republice | Jak se chránit před napadením klíšťaty
Doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc.
Jedná se o velkou skupinu infekčních nemocí, jejichž původce (virus, bakterie, parazit) je hmyzem nebo roztoči přenášen z rezervoirového zvířete (výjimečně to může být i člověk) na vnímavého člověka (který nemá protilátky proti příslušné infekci).
Koloběh původce nákazy se v tomto případě obvykle uskutečňuje v místech s vyhraněnými přírodními podmínkami (vegetace, zvířena, mikroklima a další), která nazýváme přírodními ohnisky nákazy . Člověk může být při vstupu do ohniska napaden infikován. Zatímco volně žijící zvířata, jako pravidelní a dlouhodobě přizpůsobení účastníci koloběhu nákazy, zpravidla nevykazují klinické příznaky onemocnění, člověk jako nový prvek je ohrožen infekcí.
Ve světovém měřítku se uplatňují jako přenašeči infekce kromě klíšťat nejvíce komáři a další krev sající hmyz, flebotomové, mouchy rodu glosina, ploštice, vši, blechy . Ve středoevropském měřítku především klíšťata a v omezené míře některé druhy hmyzu.
Na obrázku je zachyceno klíště obecné ( Ixodes ricinus ), samice vlevo, samec vpravo.
Jak se chránit před napadením klíšťaty
Zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.
Celý článek 4. červen 2007 | RNDr. Milan Daniel, DrSc.
Onemocnění přenášená klíšťaty v České republice
Onemocnění jsou vyvolána skupinou patogenních mikroorganismů, jenž jsou přenášeny mezi zvířecí a lidskou populací přenašečem (vektorem), kterým je nejčastěji klíště. Hodnocení nebezpečí a rizika těchto nákaz je důležité z hlediska prevence a surveillance.
Celý článek 7. květen 2008 | RNDr Dagmar Hulínská, CSC.
Lymeská borrelióza - epidemiologická data
Mapy a grafy incidencí lymeské borreliózy
Celý článek 7. červen 2010 | Doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc., MUDr. Čestmír Beneš
Klíšťová encefalitida, ČR, do roku 2010
Popis klinického onemocnění, možností laboratorní diagnostiky a situace v ČR včetně roku 2010 (mapy a grafy incidencí). Description of clinical disease, possibilities of laboratory diagnosis and the situation in the Czech Republic, including the year 2010 (maps and graphs of incidence of disease).
Celý článek 15. červen 2011 | Doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc., MUDr. Čestmír Beneš
Klíšťová encefalitida (A-Z infekce)
Soubor článků o klíšťové encefalitidě - odkaz na A-Z infekce
Celý článek 14. červen 2011 | MUDr. Fabiánová Kateřina
Předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky
Celý článek 14. červen 2011 | MUDr. Fabiánová Kateřina

cz