SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » K » Klíšťová encefalitida » První případ výskytu klíšťové encefalitidy v...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

První případ výskytu klíšťové encefalitidy v Nizozemí

Institut veřejného zdraví RIVM zaregistroval první případ onemocnění klíšťovou encefalitidou získanou v Nizozemí.


Institut veřejného zdraví RIVM zaregistroval první případ onemocnění klíšťovou encefalitidou získanou v Nizozemí. Podle pacienta došlo k přisátí klíštěte pravděpodobně během vycházky v oblasti Heuvelrug poblíž Utrechtu (Utrechtse Heuvelrug National Park) a nyní se uzdravuje.

Dle sdělení RIVM byl virus klíšťové encefalitidy (TBE), který se běžně vyskytuje ve střední, severní a východní Evropě a severní Asii, nalezen u klíšťat ve výše uvedeném regionu. Institut dále oznámil, že v červnu 2016 došlo k prudkému nárůstu počtu osob s přisátým klíštětem.

Dále RIVM uvádí, že virus klíšťové encefalitidy byl prokázán u jelenů (vysoké zvěře), kteří žijí v národním parku Sallandse Heuvelrug.

Co se týče historie výskytu klíšťové encefalitidy v Nizozemí, byly v roce 2011 importovány 2 případy klíšťové encefalitidy z Rakouska. Výše uvedený první případ lokálně získané infekce virem klíšťové meningoencefalitidy vedl Nizozemský institut veřejného zdraví k vydání doporučení zvýšené ostražitosti k nemocem přenášeným klíšťaty, které se dosud v Nizozemí nevyskytovaly.

Další informace o výskytu klíšťové encefalitidy v Nizozemí a v Evropě lze nalézt na následujících webových stránkách RIVM a ECDC:

Zdroj: www.promedmail.org

21. 7. 2016

Nahoru