SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » M » Monkeypox (opičí neštovice) » Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic

Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 14 vzorků od 6 různých pacientů. Jako infikovaného testy metodou PCR označily v tomto týdnu nově jednoho člověka. Celkem jsme tedy laboratorně potvrdili již 6. případ opičích neštovic v ČR.


Pozitivní vzorek nám odeslala Fakultní nemocnice Bulovka a epidemiologické šetření prováděla pražská hygienická stanice. https://www.hygpraha.cz/prazsti-hygienici-eviduji-sesty-laboratorne-pozitivne-testovany-pripad-opicich-nestovic/ 

„Národní referenční laboratoř již také z pozitivních vzorků izolovala virus opičích neštovic  a tento materiál poslouží pro možnost kontroly metod testování v dalších laboratořích. V tomto týdnu již můžeme začít vydávat izolovanou DNA jako pozitivní standard pro další laboratoře, které by měly zájem participovat na diagnostice, a pro nastavení metodiky celogenomové sekvenace. V příštím týdnu bude NRL pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění mít kmen viru opičích neštovic izolovaný a pomnožený na buněčné kultuře pro vědecko- výzkumné laboratoře, které mají povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost k nakládání s tímto virem. To se týká i Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě,“ popsala vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová.

„Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě je tak druhým testovacím pracovištěm a v případě potřeby vzorky s podezřením na infekci nebude nutné posílat jen do SZÚ, ale zvolit lokalitě výskytu bližší testovací pracoviště,“ upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.   

V tuto chvíli nemá SZÚ hlášen příjem žádného dalšího vzorku k vyšetření.

Nahoru