SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » C » Coronaviry » Onemocnění COVID-19, nový koronavirus SARS-CoV-2 » Základní informace o COVID-19. Reinfekce.... » Vědci z Dohertyho Institutu v Melbourne jako...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Vědci z Dohertyho Institutu v Melbourne jako první vykultivovali a sdílejí koronaviry z Wu-Chanu

Vědcům z Institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne se úspěšně podařilo z materiálu odebraného nemocnému vykultivovat koronaviry z Wu-chanu.  Tento krok poskytne odborným mezinárodním laboratořím zásadní informace, které pomohou v boji proti viru.


Jde o první případ, kdy se podařilo virus vypěstovat na buněčné kultuře mimo Čínu.

Dr. Julian Druce z nemocnice Royal Melbourne, vedoucí laboratoře pro identifikaci virů v Dohertyho Institutu, uvedl, že jde o významný průlom, který celosvětově umožní cílené vyšetřování a diagnostiku viru.

„Čínští úředníci uvolnili genomovou sekvenci nového koronaviru, což je pro diagnostiku užitečné, ale mít skutečný virus znamená, že nyní máme možnost ověřit všechny metody vyšetření viru a porovnat jejich senzitivitu a specifitu “ řekl dr. Druce.

"Virus bude použit jako materiál pro pozitivní kontrolu v australské síti laboratoří veřejného zdraví a bude také odeslán do odborných laboratoří úzce spolupracujících se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v Evropě."

Očekává se, že virus vykultivovaný v Dohertyho Institutu bude použit k výrobě sérologických testů (vyšetření protilátek), který umožní detekci viru u pacientů, kteří nevykazují příznaky onemocnění.

"Vyšetření protilátek nám umožní retrospektivně testovat pacienty s podezřením na onemocnění, abychom mohli získat přesnější obrázek o tom, jak je virus rozšířený, a následně, mimo jiné, o skutečné smrtnosti. Pomůže to také při hodnocení účinnosti pokusných vakcín" řekl dr. Catton, zástupce ředitele Dohertyho Institutu.

Virus byl vykultivován ze vzorku pacienta, který byl dodán v pátek 24. ledna do Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory (VIDRL)) ​​v Dohertyho Institutu.

Dr. Catton také ocenil úspěch australské sítě laboratoří a úřadů veřejného zdraví, které efektivně spolupracují.

Zdroj: https://www.doherty.edu.au/news-events/news/coronavirus

Nahoru