Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví a životní prostředí » Kvalita vody » Koupaliště a bazény » Koupání ve volné přírodě » Rizika při koupání ve volné přírodě
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Rizika při koupání ve volné přírodě


Při koupání ve volné přírodě na nás číhá řada nebezpečí. Pokud jsme si jich vědomi, můžeme se jim z větší části vyhnout. Proto si přečtěte stručně zpracované informace o jednotlivých nebezpečích:

  • Největší nebezpečí není spojeno s jakostí vody. Každý rok při vodní rekreaci se řada lidí utopí nebo utrpí vážná zranění. Více informací v článku Utonutí a úrazy.
  • Letní počasí nás láká ven do přírody. Lidé se chodí koupat, opalovat a odpočívat. Letní horko a sluneční paprsky však našemu zdraví ne vždy svědčí. Nejcitlivější skupinou jsou hlavně kojenci, malé děti, staří lidé, obézní jedinci a osoby s onemocněním srdce a oběhové soustavy. Zdravotní problémy způsobuje především vysoká teplota a UV záření. Více informací ve článcích Slunce a teploUV záření.
  • Na mnoha našich nádržích dochází v letních měsících k masovému rozvoji sinic. Více informací v článku Sinice a koupání v přírodě.
  • Znečištěná koupací voda může být příčinou různých infekčních onemocnění. Více informací v článku Infekční onemocnění.
  • V některých koupacích vodách může u koupajících se dojít ke vzniku cerkáriová dermatitida, která se projevuje intenzivně svědícími skvrnami, puchýři a zarudnutím kůže.

Pokud se u Vás vyskytly zdravotní problémy a máte dojem, že byly způsobeny koupáním nebo jinou aktivitou (hry, vodní sporty) v přírodní nádrži, řece nebo i ve veřejném bazénu, můžete nám to sdělit pomocí krátkého dotazníku.

 

 

Nahoru