SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Zdraví a životní prostředí » Kvalita vody » Výrobky pro styk s vodou a na úpravu vody » Firma pokutována za šarlatánskou úpravu vody
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Firma pokutována za šarlatánskou úpravu vody

Novozélandská firma dostala od soudu pokutu 60 tisíc dolarů za to, že spotřebitelům poskytovala matoucí tvrzení o systému úpravy vody, který prodávala. Propagační materiál k zařízení na „úpravu vody“ podle rozhodnutí soudu obsahoval „nesrovnalosti, šarlatánské tvrzení a pseudovědecké informace“. Podle firmy mělo zařízení upravovat vodovodní vodu tím, že ji přivedlo do těsné blízkosti komory, ve které byla hermeticky uzavřena „živá voda“ z rakouského ledovce, avšak na upravené vodě nebylo možné zjistit žádné měřitelné změny v její kvalitě. Rozsudek Hamiltonského okresního soudu rovněž uložil firmě zaplatit 68 tisíc dolarů jako kompenzaci zákazníkům, kteří si během tříletého období zařízení koupili, včetně úhrady nákladů (kupní ceny) ve výši 8 tisíc dolarů za jedno zařízení.
(podle australského časopisu Health Stream č. 39, září 2005; www.waterquality.crc.org.au)

P.S. Nenastal čas k podobnému rozhodnutí i v České republice? I zde se můžeme na trhu setkat s různými zázračnými „energetizovanými“ vodami, u kterých nejsou jejich distributoři schopni uvést ani princip úpravy, ani metodu, kterou by bylo možné slibované změny a účinky ověřit.

Nahoru