Vnitřní prostředí (Urbanismus a bydlení) - hygienické aspekty
Vnitřní prostředí budov se v současnosti stává prostředím, kde trávíme nejvíce času (až 90 %) a tak samozřejmě významně ovlivňuje naše fyzické zdraví a duševní pohodu. Přitom
se zde vyskytuje mnoho faktorů, které mohou představovat zdravotní rizika. Problémem může být kvalita vnitřního ovzduší daná kombinací vnitřních zdrojů a pronikáním škodlivin z vnějšího prostředí. Zásadní význam mají mikroklimatické faktory prostředí (teplota, vlhkost a nevyhovující úroveň větrání), které mohou v bytech a budovách vyvolat růst plísní a dalších alergenů. Samostatnou kapitolou je obtěžující hluk, působící často až zdravotní a psychickou újmu.
Urbanismus souvisí nejen s architektonickým řešením sídel, ale může pozitivně či negativně ovlivňovat také životní styl, zdraví a bezpečnost jejich obyvatel.
Ozonizace
Stanovisko US EPA k problematice využití ozonu ve vnitřním prostředí včetně desinfekce prostor.
Celý článek 1. prosinec 2020 | RNDr. Bohumil Kotlík
Kvalita vnitřního prostředí
Vnitřní prostředí je prostředím, kde trávíme nejvíce času (až 90 %) a tak samozřejmě významně ovlivňuje naše fyzické zdraví a duševní pohodu. Přitom se zde vyskytuje mnoho faktorů, které mohou představovat zdravotní rizika. Vyplývá to především z kombinace vnitřních zdrojů a pronikáním škodlivin z vnějšího prostředí. Zásadní význam mají i mikroklimatické faktory prostředí (teplota, vlhkost a nevyhovující úroveň větrání). Z ostatních sledovaných a hodnocených látek lze často za velmi významnou považovat zvýšenou prašnost, ojediněle organické látky, zcela výjimečně azbest.
Celý článek 11. duben 2008 | RNDr. Bohumil Kotlík